WSPÓŁCZESNA MŁODZIEŻ (1)

Czasy się zmieniają, zmienia się i młodzież. W swojej pracy wychowawczej staramy się dostosować metody pracy do możliwości ludzi, z którymi pracujemy. Kiedy zaczynaliśmy pracę z młodzieżą w roku 2003 wyglądała ona całkiem inaczej. Dziś w roku 2017 mamy inne problemy, inne poglądy, zmieniła się aktywność, podejście młodzieży do wielu spraw i priorytety.
 
Współczesne "pokolen...ie Facebooka" nie jest już tym "pokoleniem gier komputerowych" z jakim mieliśmy do czynienia na przełomie 1995-2005. W tamtym czasie szybko rozwinął się przemysł gier komputerowych, dziś choć nadal ważne, zostały odsunięte na drugi plan. Gra komputerowa została przeniesiona do życia realnego za pomocą Facebooka, You Tube oraz innych mediów społecznościowych nie zapominając oczywiście o urządzeniach mobilnych i aplikacjach na nie.
 
Dzisiejsza młodzież ma o wiele więcej doświadczeń i bodźców niż ich poprzednicy z lat '90, '80. Zauważa się również pewne zjawisko, które upodabnia do siebie młodych ludzi. Nastolatkowie zaczynają być bardziej podobni do siebie pod względem zachowania, celów, priorytetów.
Zauważamy również stopniowy zanik zdolności komunikacyjnych. Większego znaczenia nabierają kontakty wirtualne niz realne. Pisanie ze znajomymi wirtualnych wiadomości, to dla wielu dzisiaj hobby. Młodzi ludzie częściej mówią "ja", zamiast "my". Nie utożsamiają się ze swoją grupą rówieśniczą.
 
Młodzież ma coraz mniej czasu. To nie tylko ich wina, ale również szkoły, rodziców, otoczenia. Stawia się przed nimi większe wyzwania i wymagania. Do tego dochodzi chęć robienia czegoś "dla siebie". Stąd właśnie brak czasu i chęci na budowanie długotrwałych, realnych znajomości, przyjaźni. Łatwiej jest napisać sms, czy wiadomość na FB "siema, co tam?" niż zadzwonić, porozmawiać, albo przyjść do kolegi, koleżanki i wyciągnąć na pizze.
 
W naszej pracy z młodzieżą przyjęliśmy model integracji, wspólnego spędzania czasu, rywalizacji, aktywizacji do działania i stymulowania do podejmowania decyzji. Nie każdy jest w stanie podołać tym wyzwaniom. Dla wielu spotkanie się raz w tygodniu w gronie przyjaciół, nauka ciekawych umiejętności, to już za dużo. A gdy jeszcze do tego dojdzie wysiłek fizyczny, to już całkiem jest tragedia.
Bez wątpienia "Strzelec" ma dla młodzieży oraz osób dorosłych ciekawą ofertę programową. Nie jest to tylko przygoda na rok, czy dwa. Wielu z nas jest w "Strzelcu" 15, 20 lat. To zależy od charakteru jednostki, czy potrafi wspólnie podołać podstawowym wyzwaniom.
 
Drodzy rodzice i nauczyciele, nie upośledzajcie swoich dzieci. Każdy miał okres buntu i marzeń. Podnosząc im wymagania, zadania i oczekiwania jakie macie, zabijacie jednocześnie ich charakter, kreatywność i odwagę do podejmowania decyzji.
Wasze dziecko nie musi mieć piątek z każdego przedmiotu. Niech będzie przeciętne i specjalizuje się w danej dziedzinie, jednocześnie realizuje własne pasje.
 
Amerykański nastolatek David Carp, siedział całymi dniami przy komputerze. Programował, to była jego pasja. Jego matka wypisała go ze szkoły, miał cykl indywidualny w domu.
Napisał platformę blogową Tumblr.
Zanim ukończył 20 lat, został już milionerem. Bez szkoły, matematyki, fizyki i chemii.
Ale to tylko jeden z wielu podobnych przykładów.

2017-06-15 09:39

Czas wakacji.
Zbliża się długo wyczekiwany okres wakacyjny. Dla wielu z nas będzie to czas odpoczynku i regeneracji. Część z nas pochłonie również sezonowa praca, czy pomoc w domu. Jednostka w okresie od początku lipca do końca sierpnia będzie funkcjonować nieco inaczej niż w ciągu roku. W tym czasie nie planujemy żadnego naboru dla kandydatów. Pierwszy nabór planowany jest na przełom wrzesień/październik br.

2017-02-01 14:49

Artykuł: Współczesna młodzież (1)

Zapraszamy do lektury naszego artykułu dotyczącego życia współczesnej młodzieży. Artykuł oparty został o nasze doświadczenia i obserwacje w trakcie współpracy z młodzieżą.

CZYTAJ WIĘCEJ...

2017-01-31 16:04

Strzeleckie ferie zimowe

tl_files/ferie 2017/topografia07.jpg

Ferie zimowe za nami. Dla strzelców z Jarosławia był to czas intensywnego szkolenia i dobrej zabawy. Zapraszamy na krótką relację.
CZYTAJ WIĘCEJ...

2016-11-12 23:18

Święto Niepodległości 2016
Fotograf: Tomasz Majcher

Strzelcy JS2025 wzięli czynny udział w uroczystościach Święta Niepodległości.

CZYTAJ WIĘCEJ...

2016-10-20 19:40

Lekcja historii
...

Dzięki współpracy z Fundacją Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży w Jarosławiu wzięliśmy udział w lekcji historii, dzięki której poznaliśmy szczegółowo historię sztandaru Armii Krajowej, który mamy zaszczyt nosić.

CZYTAJ WIĘCEJ...

wszystkie wiadomości