Historia Batalionu Obrony Narodowej "Jarosław"

tl_files/ROZNE ZDJECIA/800px-Jaroslaw_koszarowy_39_pulku_piechoty_Strzelcow_Lwowskich.jpg

Dawne koszary 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Jarosławiu.

 

Jarosław ma swoją historię związaną nie tylko z przedwojennym Związkiem Strzeleckim, Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”, ale również tradycje Obrony Narodowej, z którą wiąże się również działalność „Strzelca” w Jarosławiu, którego pierwszym Komendantem był Michał Kołton.

 

Jarosławski Batalion ON został sformowany 6. kwietnia 1939r. w strukturach Podkarpackiej Brygady Obrony Narodowej. Jednostką mobilizacyjną dla Jarosławskiego Batalionu był 39. Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich.

W lipcu 1939r. jednostka podporządkowana została 3. Brygadzie Górskiej Strzelców walczącej w kampanii wrześniowej.

 

27. sierpnia 1939r. rozpoczęła się mobilizacja alarmowa. Instrukcja nie przewidywała samodzielnego działania batalionów ON, a ich udział w walce miał być krótkotrwały. Przez batalionem postawiono zadanie ochrony przełęczy karpackich na kierunku: Medilaborce – Przełęcz Łupkowska – Radoszyce – Komańcza – Zagórz.

8. września batalion przegrupował się w rejon Zarszyna w celu zablokowania drogi Sanok – Rymanów, bowiem planowano przygotowanie obrony na rzece San.

Niestety po opanowaniu Rymanowa przez oddziały niemieckiej 1. Dywizji Górskiej batalion wycofał się do Krościenka. Niestety po przerwaniu obrony Batalionu ON „Sanok” i „Przemyśl” oddział pościgowy „Geiger” niemieckiej 1. Dywizji Górskiej wdarły się do Krościenka. Batalion zmuszony był do wycofania.

 

Dowództwo 3. Brygady Górskiej Strzelców przeformowało bataliony ON i 13. września kpt. Władysław BOCHENEK sformował batalion wchodzący w skład 3. Pułku Strzelców Górskich. Wziął on udział w natarciu na Stary Sambor przeciwko niemieckiej 57. Dywizji Piechoty.

 


2018-11-11 09:09

Zawody strzeleckie z okazji Stulecia Niepodległości
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 3 listopada 2018 na strzelnicy "Anna" koło Jarosławia odbyły się VII Zawody Strzeleckie o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego. W kwalifikacji indywidualnej drugim najlepszym strzelcem okazał się jeden z podopiecznych naszej jednostki. Zapraszamy na nasz fanpage @js2025

2018-11-06 10:37

Zbiórka dla Fundacji Niezłomni
Kolejny raz nasza jednostka 1 listopada wzięła udział w zbiórce pieniędzy na szczytny cel. W tym dniu strzelcy z JS2025 zbierali pieniądze które zostały przekazane Fundacji "Niezłomni" im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", która zajmuje się poszukiwaniem i odnajdywaniem bezimiennych grobów partyzantów podziemia antykomunistycznego i ofiar komunistycznego terroru a następnie identyfikuje na podstawie DNA pobranego od potomków ofiar.

2018-11-06 10:35

Upamiętnienie czynu zbrojnego
Strzelcy z naszej jednostki wzięli czynny udział w uroczystości upamiętnienia czynu zbrojnego Jarosławskiej Kompanii Legionów (15 kompania IV bat. II Brygady LP), która pod koniec października 1914 r. przeszła swój chrzest bojowy.

2018-11-06 10:29

Obóz unitarny w Trzciańcu
W dniach 12-14 października br. strzelcy z naszej jednostki wraz ze strzelcami ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie wzięli udział w szkoleniu unitarnym w Ośrodku Szkolenia Górskiego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Trzciańcu, w Bieszczadach. Fotorelacja na naszej stronie na Facebooku @js2025

2018-11-06 10:25

Aktualności JS2025
Szanowni Państwo, Po dłuższej przerwie wracamy do aktualizowania informacji na stronie. W tym czasie nastąpiło wiele zmian, które już niebawem będziemy mogli Państwu przedstawić. Warto również śledzić bieżące informacje na naszym fangapeu @js2025 Pozdrawiamy!
wszystkie wiadomości