Historia Batalionu Obrony Narodowej "Jarosław"

tl_files/ROZNE ZDJECIA/800px-Jaroslaw_koszarowy_39_pulku_piechoty_Strzelcow_Lwowskich.jpg

Dawne koszary 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Jarosławiu.

 

Jarosław ma swoją historię związaną nie tylko z przedwojennym Związkiem Strzeleckim, Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”, ale również tradycje Obrony Narodowej, z którą wiąże się również działalność „Strzelca” w Jarosławiu, którego pierwszym Komendantem był Michał Kołton.

 

Jarosławski Batalion ON został sformowany 6. kwietnia 1939r. w strukturach Podkarpackiej Brygady Obrony Narodowej. Jednostką mobilizacyjną dla Jarosławskiego Batalionu był 39. Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich.

W lipcu 1939r. jednostka podporządkowana została 3. Brygadzie Górskiej Strzelców walczącej w kampanii wrześniowej.

 

27. sierpnia 1939r. rozpoczęła się mobilizacja alarmowa. Instrukcja nie przewidywała samodzielnego działania batalionów ON, a ich udział w walce miał być krótkotrwały. Przez batalionem postawiono zadanie ochrony przełęczy karpackich na kierunku: Medilaborce – Przełęcz Łupkowska – Radoszyce – Komańcza – Zagórz.

8. września batalion przegrupował się w rejon Zarszyna w celu zablokowania drogi Sanok – Rymanów, bowiem planowano przygotowanie obrony na rzece San.

Niestety po opanowaniu Rymanowa przez oddziały niemieckiej 1. Dywizji Górskiej batalion wycofał się do Krościenka. Niestety po przerwaniu obrony Batalionu ON „Sanok” i „Przemyśl” oddział pościgowy „Geiger” niemieckiej 1. Dywizji Górskiej wdarły się do Krościenka. Batalion zmuszony był do wycofania.

 

Dowództwo 3. Brygady Górskiej Strzelców przeformowało bataliony ON i 13. września kpt. Władysław BOCHENEK sformował batalion wchodzący w skład 3. Pułku Strzelców Górskich. Wziął on udział w natarciu na Stary Sambor przeciwko niemieckiej 57. Dywizji Piechoty.

 


2017-06-15 09:39

Czas wakacji.
Zbliża się długo wyczekiwany okres wakacyjny. Dla wielu z nas będzie to czas odpoczynku i regeneracji. Część z nas pochłonie również sezonowa praca, czy pomoc w domu. Jednostka w okresie od początku lipca do końca sierpnia będzie funkcjonować nieco inaczej niż w ciągu roku. W tym czasie nie planujemy żadnego naboru dla kandydatów. Pierwszy nabór planowany jest na przełom wrzesień/październik br.

2017-02-01 14:49

Artykuł: Współczesna młodzież (1)

Zapraszamy do lektury naszego artykułu dotyczącego życia współczesnej młodzieży. Artykuł oparty został o nasze doświadczenia i obserwacje w trakcie współpracy z młodzieżą.

CZYTAJ WIĘCEJ...

2017-01-31 16:04

Strzeleckie ferie zimowe

tl_files/ferie 2017/topografia07.jpg

Ferie zimowe za nami. Dla strzelców z Jarosławia był to czas intensywnego szkolenia i dobrej zabawy. Zapraszamy na krótką relację.
CZYTAJ WIĘCEJ...

2016-11-12 23:18

Święto Niepodległości 2016
Fotograf: Tomasz Majcher

Strzelcy JS2025 wzięli czynny udział w uroczystościach Święta Niepodległości.

CZYTAJ WIĘCEJ...

2016-10-20 19:40

Lekcja historii
...

Dzięki współpracy z Fundacją Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży w Jarosławiu wzięliśmy udział w lekcji historii, dzięki której poznaliśmy szczegółowo historię sztandaru Armii Krajowej, który mamy zaszczyt nosić.

CZYTAJ WIĘCEJ...

wszystkie wiadomości